Péče o novorozence

 

Péče o pupíček:

  • Do kompletního zhojení by se neměl pupíček máčet ve vodě..Pokud koupete,tak držte pupíček nad hladinou a omývejte jen okolí.Můžete koupat i na sucho-položíte dítě na přebalovací pultík a navlhčenou žíňkou omýváte tělíčko.
  • Každý den / nejlépe po koupání/ dezinfikujeme Cutaseptem F ve spreji nebo lihem pomocí vatové tyčinky nebo gázového tamponu.
  • Pokud je pupíček mokvavější vyšistíme ještě jednou během dne.
  • Pokud je v pupíčku stroupek,neodstraňujeme jej.
  • Pokud je okolí pupíčku zarudlé nebo pupíček výrazněji krvácí, vyhledejte pediatra

 

Péče o pokožku novorozence:

Ihned po narození bývá kůže dítěte hladká. Vzápětí však dochází k jejímu fyziologickému olupování, které trvá dva dny, v některých 
případech i 3 týdny. Po tuto dobu je možné pokožku po vykoupání ošetřovat slunečnicovým nebo olivovým olejem. Důležitá je průběžná péče o plenkovou obl ast.

Koupání a péče po koupeli

Novorozenec se nemusí koupat každý den, někdy stačí pouze omývat obličej, ruce a hýždě - místa zapářky.
Teplota vody má být 36 - 37 °C. K mytí je nejvhodnější dětské mýdlo s obsahem glycerinu. Pravidelně se doporučují mydlit jen místa vlhké zapářky, ruce, nohy a zadeček. Na celé tělo je možné použít mýdlo jen jednou týdně. Se stejnou frekvencí se myjí i vlásky. Později, když jsou vlasy hustší, se již používá dětský šampon, který by neměl pálit a dráždit oči. Jako přísada do koupele nejsou vhodné pěny, protože kůži zbytečně vysušují. Olejové emulze se do koupele přidávají pouze u dětí se suchou a podrážděnou pokožkou. I tak je u těchto dětí nevhodný dlouhý pobyt ve vodě. Zvláštní pozornost je třeba věnovat chlorované vodě. Vysoká koncentrace chloru a zvýšená citlivost pokožky mohou vést k projevům dermatitidy. V takových případech lze používat speciální filtry na vodu nebo alespoň vodu převařujeme (chlor se odpařuje).
Zdravou kůži kojence není třeba po koupeli promazávat. Přesto jsou v oblibě četná mléka a krémy. Pokud jim neodoláme, je vhodné používat osvědčenou, lépe značkovou, kosmetiku, kde je garantována bezpečnost. Pokud je pokožka sušší nebo vykazuje známky jiného kožního postižení, je vhodné se poradit s dermatologem.

 

Ochrana proti venkovním vlivům

V zimním období je nutné myslet na ochranu obličeje proti mrazu. Před procházkou se musejí na obličej aplikovat masti nebo krémy na bázi voda v oleji, při teplotách kolem nuly je vhodný například tzv. Infadolan (vazelína s vitaminem A a D).
. O pokožku dětí je potřeba pečovat i v létě, důležitá je ochrana před slunečním zářením (fotoprotekce). Obecně platí, že kojence nevystavujeme přímému slunci z několika důvodů: spáleniny, přehřívání organismu, prevence rakoviny kůže v dospělosti (basaliom, melanom), prevence předčasného stárnutí pokožky. Ochrannou "opalovací" kosmetiku, tzv. sunscreeny doporučujeme používat až u dětí od 6 měsíců věku. Do té doby se kůže chrání před sluncem lehkým oděvem. Děti do 3 let věku by měly používat tzv. fyzikální sunscreeny. Ty obsahují pigmentové částice (např. oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý), které blokují průchod slunečního světla. I u vodostálých krémů se musí jejich aplikace během dne několikrát opakovat.

Mytí holčičky

Holčičku otírejte od pochvy směrem dozadu, aby se bakterie z konečníku nedostaly do pochvy. Nevytírejte poševní vchod uvnitř pysků, pouze jemně odstraňte výkaly gázou nebo mulem.

 

Mytí chlapečka

Zakryjte penis látkou (okrajem pleny), když odstraňujete plenu, okolí penisu a šourku očistěte dětskou pleťovou (nebo čisticí) vodou. Konečník vždy otírejte zepředu dozadu. Nikdy nestahujte předkožku, pokud je fixovaná.

Vyprazdňování:

V prvním měsíci bývá více stoliček (10 denně) i více, později je běžná i několikadenní absence stolice u plně kojeného dítěte, kojené dítě může mít stolici i 1× týdně a když se chová normálně a nebolí ho bříško, nemusíme se znepokojovat.
Stolice u novorozenců a u kojenců bývá obvykle žlutá, méně formovaná až řídká s četností několikrát denně i pouze jednou za několik dní. Barva, konzistence, eventuálně příměsi či zápach jsou ovlivněny řadou faktorů. Stravou, aktuální potřebou a příjmem tekutin, zastoupením bakterií ve střevě, a dalšími faktory.
Zelené zabarvení stolice bývá často normální, někdy je to reakce na složky matčiny stravy, může provázet pití mléka s vyšším obsahem laktózy v tzv. předním mléce. Tato situace nastává při žízni dítěte nebo nesprávné technice kojení, kdy dítě pije z obou prsů dobře tekoucí přední mléko. Při zelenavých stolicích je vhodné zkontrolovat techniku kojení a probrat s rodiči režim dítěte.
Příčinou může být i tzv. hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. A nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Vzhled stolice je podobný různě řídkému špenátu. Četnost stolice je různá, spíše menší.
Nejčastějším důvodem zelených stoliček je ale nerovnováha jednotlivých bakterií ve střevě, tedy i přítomnost bakterie či bakterií, které se ve střevě běžně nevyskytují, tzv. dysmikrobie, nejčastěji způsobená benigní střevní virózou.
Každopádně platí, že pokud Vaše miminko normálně prospívá, nic ho netrápí, není zelená stolice žádným důvodem pro jakékoli znepokojení a rozhodně nesignalizuje žádné závažné onemocnění.

Ošetřování a správná hygiena genitálu

U novorozených chlapců je předkožka přetažitelná asi ve 4 %, tzv. konglutinace je fyziologický stav. Akumulace odlučujících se buněk vede k nenásilnému, přirozenému oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu. Vývoj k široké, plně separované předkožce probíhá různě dlouho.
Ve věku 0-6 měsíců má 80 % chlapců předkožku nepřetažitelnou, v roce je to 50 % chlapců,
ve 2 letech 20 % a ve 3 letech 10 % chlapců s nepřetažitelnou předkožkou
Další příčinou nepřetížitelnosti předkožky je fimóza. Po narození je fimóza víceméně fyziologická a má chránit vyústění močové trubice a žaludu penisu před mechanickou traumatizací.
Chybou je násilně přetahovat předkožku u kojence v případě fyziologické konglutinace. Pravidelné jemné přetahování předkožky podporuje její oddělení. Kolem věku 3 let by měla být již předkožka zcela volně přetažitelná.

Genitál dívky je nutné omývat shora dolů, přitom je nezbytné oddálit velké stydké pysky od malých stydkých pysků a důkladná očista těchto míst. Důkladná hygiena genitálu u holčiček jim pak ušetřit bolesti při eventuelním pozdějším rozrušení tzv. synechií (srůstů).

Neprůchodnost slzných kanálků

U 3-6 % novorozenců a kojenců dochází k neprůchodnosti slzného kanálku.
Vývoj slzných cest probíhá i po narození a v 90 % dojde do 3 měsíců ke spontánnímu
zprůchodnění slzných cest. Nejčastěji se neprůchodnost projeví
slzením a opakovanými záněty v postiženém oku, což si vynucuje opakovaná lokální antibiotika. Je důležité několikrát denně masírovat slzný kanálek. V úporných případech pak pomáhá sondování a průplach kanálku na očním odděleni.